Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/gatodorg/public_html/include/connect.php on line 5
Gatod
  • Çingene Kızı / Zeugma
    Gaziantep
  • Balıklı Göl / Urfa
    Şanlıurfa
  • Nemrut Dağı / Kahta
    Adıyaman

Haberler

GÜNLÜK KİRALANAN EVLER, CİDDİ BİR TEHDİT

Hükümetin, kanun hükmünde kararnameyle, kamuoyunda ‘bekar evleri’ veya ‘günübirlik kiralanan evler’ olarak bilinen stüdyo dairelerin kiralanmasına yeni düzenleme getirmesine turizm sektöründen de destek geldi. Güneydoğu Anadolu Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği Başkanı Mete Akcan, konunun uzun zamandan beri takipçisi olduklarını belirterek, günü birlik kiralanan evlerin hem devlette gelir kaybına yol açtığını, hem de ciddi bir güvenlik tehlikesi oluşturduğunu açıkladı.

Mete Akcan, günü birlik kiralanan evlerin kontrol altında tutulamadığı için, ciddi bir boşluk oluşturduğu gibi, turizm sektörüne de zarar verdiğini ifade ederek, “Bu tip evleri kimler, niçin kiralıyor, kayıt altına almak mümkün olmuyor. “Bekar evi” olarak adlandıranlar var. Daha başka amaçla kiralanıp, ciddi tehdit unsuru olanları da görüyor ve duyuyoruz. Dolayısıyla tam bir başı boşluluk hakimdi. Gerek GATOD olarak, gerekse bağlı bulunduğumuz TÜROFED (Türkiye Otelciler Fedarasyonu) olarak uzun zamandır girişimlerde bulunduk. Hükümet, kanun hükmünde kararnameyle, bu yanlışı ortadan kaldırdı. Umuyoruz ve temenni ediyoruz ki, bu uygulama OHAL dönemi sonrasında da aynen devam eder” dedi.

“TURİZM SEKTÖRÜNÜN DESTEĞE İHTİYACI VAR”

Türkiye’nin içinde bulunduğu olağanüstü koşullardan bir an önce çıkabilmesi için turizm sektörünün de önünün açılması gerektiğini ifade eden Mete Akcan “Biz dernek olarak bu konuda üzerimize düşen görevi her zaman yapmaya hazırız. Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin’in de söylediği gibi ‘Şimdi Gaziantep’e Gitme Zamanı’ diyoruz. Gaziantep sanayi kenti olmakla beraber bir turizm ve kültür şehridir. Bu kimliğin yeniden ön plana çıkması için yerel yöneticilerimiz ve bizler gayret gösteriyoruz. Hükümetin de aldığı bu tip kararlarla, sektörümüze destek vermesi bizleri mutlu etmektedir. Bu süreci el birliğiyle atlatacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

KHK, NELER GETİRİYOR?

Hükümetin aldığı 678 sayılı Kanun hükmündeki kararname Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. OHAL kapsamından çıkarılan Kararname'de günübirlik evlerin kiralanmasına yeni düzenleme getirildi. 26.06.1973 tarihli ve 1774 sayılı Kimlik Bildirme Kanunu'nun 2. maddesinin birinci fıkrasına "bekar odaları" ibarelerinden sonra gelmek üzere "günübirlik kiralanan evler" ibaresi eklenirken, düzenlemeye aykırı olarak konaklayanın bilgilerini polise bildirmeyen işletmecilere ağır para cezaları öngörülüyor. Kararnamenin birinci bölümünde yapılan düzenleme ise şu şekilde oldu.

“Bu Kanunun 2. maddesinde sayılan özel veya resmi her türü konaklama tesisleri tüm kayıtlarını bilgisayarda günü gününe tutmak, genel kolluk kuvvetlerinin bilgisayar terminallerine bağlanarak mevcut bilgi, belge ve kayıtlarını genel kolluk kuvvetlerine anlık olarak bildirmek zorundadırlar.

İkinci fıkrada belirtilen genel kolluk kuvvetlerinin temellerine bağlanmayanlara on bin Türk Lirası, anlık veri göndermeyen veya gerçeğe aykırı kayıt tutanlara ise beş bin Türk Lirası idari para cezası, mülki idare amirlerince verilir. Bu fiillerin tekrarı halinde işletme ruhsatları iptal edilir”Diger Haberler